JAK ROZPOZNAĆ ZDRADĘ?

Zdrada najczęściej jest najpoważniejszą przyczyną problemów w związku. Bardzo często jest powodem konfliktu, kłótni, a nawet rozstania. Zdrada stanowi świadome oraz celowe zawiedzenie zaufania partnera. Jest często postrzegana jako trudna i nagła sytuacja, w jakiej znalazła się dana osoba, niszcząc tym samym wszystko, co było dobre między dwojgiem ludzi. Okazuje się jednak, że zdrada ma swój początek o wiele wcześniej niż zauważalny efekt końcowy. Z takim rozumowaniem ciężko poradzić jest osobie zdradzonej, zwłaszcza, że często targają nią liczne emocje. Dopiero po pewnym czasie można bliżej przyjrzeć się, w jaki sposób doszło do zdrady i co mogło ją spowodować. Czym tak naprawdę jest niewierność i jak rozpoznać zdradę?

Zdefiniuj rodzaj zdrady.

Mówiąc o niewierności najczęściej mamy na myśli zdradę fizyczną, czyli seksualną. Jednak zawiedzenie zaufania partnera może dotyczyć różnych obszarów, dlatego wyróżnia się zdradę:

 • fizyczną (seksualną),
 • psychiczną (emocjonalną),
 • wirtualną.

Wyżej wymienione rodzaje zdrady mogą się łączyć. Najtrudniejsza do zaakceptowania jest zdrada fizyczna, dotycząca nawiązania intymnej relacji z inną osobą. Trudniej jest zdefiniować niewierność psychiczną, gdyż niekiedy mamy do czynienia z zachowaniami, które przez jednego partnera są postrzegane jako zdrada, natomiast drugi nie dostrzega braku lojalności.

W wirtualnej zdradzie kryzys był spowodowany tym, że partner coraz więcej czasu spędzał w sieci, dużo rozmawiając z osobami płci przeciwnej. Z biegiem czasu taka forma spędzania czasu stała się na tyle atrakcyjna, że zastąpiła prawdziwe życie. Relacje nawiązywane w sieci często przekształcają się w realne, chociaż nie stanowi to reguły.

JAK ROZPOZNAĆ ZDRADĘ?

Objawy niewierności można zaobserwować przez nagłe i niepokojące zmiany w zachowaniu partnera. Najczęściej dotyczą one prywatności, relacji z innymi osobami, sfery intymnej, codziennych nawyków, itp. Aby mieć przypuszczenia, że współmałżonek dopuścił się niewierności, zmiany te muszą być nachalnie powtarzane. Zwrócenie na nie uwagi najczęściej prowadzi do kolejnych konfliktów i niejasności.

Symptomy mogące wskazywać na to, że partner dopuścił się zdrady to:

 • coraz częstsze wychodzenie z domu (z kolegami lub koleżankami, tłumaczenie się sprawami biznesowymi, dodatkowymi obowiązkami zawodowymi, itp.),
 • unikanie spędzania wolnego czasu z partnerem, a także zaniechanie współżycia seksualnego,
 • zmiany dotychczasowych nawyków i przyzwyczajeń związanych ze sferą prywatną (zmiana haseł dostępu do komputera, blokowanie kont bankowych, do których wcześniej partner miał dostęp, kończenie i unikanie rozmów telefonicznych w obecności partnera, rzekome nowe hobby, itp.),
 • dbałość o swój wygląd fizyczny jak nigdy wcześniej (nowe perfumy, kosmetyki, zmiana fryzury, sposobu ubierania się, itp.),
 • pojawienie się nowych znajomych, których partner nie ma możliwości poznania (tłumaczenie się, że będziesz nudzić się w ich towarzystwie, itd.),
 • realizowanie czynności, które do tej pory wywoływały nieporozumienia i konflikty.

JAK DETEKTYWI WYKRYWAJĄ ZDRADĘ?

Nie każdy z wyżej wymienionych symptomów musi wskazywać na niewierność. Chcąc mieć pewność, że współmałżonek dopuścił się zdrady, nie warto działać na własną rękę. Często w takich sytuacjach nie myślimy racjonalnie. Najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na współpracę z licencjonowanym detektywem, który przeprowadzi obserwację i zbierze rzeczowe dowody, które potwierdzą lub zaprzeczą naszym przypuszczeniom. Profesjonaliści są w stanie zebrać wszelkie dowody zdrady poprzez:

 • rzetelną obserwację partnera,
 • przeprowadzenie wywiadu środowiskowego,
 • ustalenie kontaktów osobistych osoby podejrzewanej o niewierność,
 • zweryfikowanie osób, z którą spotyka się partner.