JAK ZOSTAĆ PRYWATNYM DETEKTYWEM?

Zawód prywatnego detektywa obarczony jest różnymi mitami i legendami, które rozwinęły się pod wpływem kultury masowej. Obrazy genialnych detektywów bowiem prezentuje dziś na ogromną skalę przemysł telewizyjny, tworząc o nich wciągające seriale i filmy. Jednak, czy tak jest naprawdę? Czy praca detektywa złożona jest z samych ekscytujących sytuacji, czy nieraz wymaga także dużych pokładów cierpliwości? W obecnych czasach tysiące ludzi decyduje się na zawód prywatnego detektywa. Jak to się dzieje?


Kim jest prywatny detektyw?

Jest to prywatny śledczy, zwany także agentem śledczym. Ta krótka charakterystyka zwykle odnosi się do człowieka zatrudnionego do wykonywania prawnych usług dochodzeniowych.

Prywatni detektywi mogą być zatrudniani przez osoby fizyczne, organizacje i firmy. Zasadniczo ich zadaniem jest poszukiwanie wskazówek i zbieranie dowodów dotyczących zleconej sprawy. Niecodzienność branży sprawia, że praca ta jest zarówno ryzykowna, ale też interesująca i bez wątpienia wymaga pewnego poziomu wiedzy i przygotowania. Prywatni detektywi to fachowcy, którzy mają licencję na działalność detektywistyczną.


Od policjanta do detektywa

 

Po przejściu na emeryturę agenci śledczy często wybierają kontynuację kariery jako prywatni detektywi. Niestrudzony umysł wymaga ciągłego ładowania nowymi zadaniami i dochodzeniami. Dla wielu funkcjonariuszy policji i agencji wywiadowczych taka praca staje się częścią stylu życia. Zakończenie kariery postrzegają jako przejście z jednej służby do drugiej, przy czym wybierają najbardziej odpowiednią dla nich ścieżkę kariery.

  • Prywatny detektyw.
    Detektyw pracuje samodzielnie lub z asystentem, prowadzi jednego lub dwóch klientów jednocześnie.
  • Agencja Detektywistyczna.
    W przypadku każdej sprawy tworzy się grupa, a praca oparta jest na współpracy zespołowej.
  • Zatrudnienie w firmie.

Detektyw jest pracownikiem lub kierownikiem działu, który odpowiada za bezpieczeństwo firmy i osobistą ochronę najwyższego kierownictwa, obiektów czy transportu. Może prowadzić także dochodzenia finansowe.

Sektor korporacyjny jest najbardziej podobny do usługi, a praca w agencji lub na własną rękę jest zwolniona z papierowej i biurokratycznej rutyny.

Koncentruje się na gromadzeniu informacji i dowodów, analizie danych, wyszukiwaniu świadków, obserwowaniu obiektu. Zwiększa się mobilność, priorytetem jest realizacja zadania klienta.

Dzięki temu agencja daje znacznie więcej możliwości i zasobów niż poleganie na własnej sile, doświadczeniu i połączeniach.


Cechy dobrego detektywa

 

Zawód detektywa należy do niełatwych, toteż nie każdy może wybrać tę profesję. Dobry detektyw musi być opanowany i cierpliwy, a także wykazywać się umysłem analitycznym. Co to oznacza? Logiczne myślenie, umiejętność analizowania informacji i wyszukiwania związków przyczynowo skutkowych nie jest mu obca. Ważna jest też komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi, oczywiście z zachowaniem tajemnicy klienta i legalności działań.

Detektyw nie musi być bardzo wysportowany, ale powinien posiadać kondycję i wytrzymałość oraz przejawiać umiejętności operacyjne, wykorzystywane w terenie. Nagłe podejmowanie trudnych decyzji to kolejna z wielu jego cech.

Oczywiście, wśród cech, siłą rzeczy, wymaganych jest także zestaw tych, które mogą okazać się przydatne w pracy. Można do nich zaliczyć kontakty i znajomości w policji czy znajomość prawa. Do kluczowych zaś cech, które niejako decydują o podjęciu tego zawodu jest powołanie i chęć poświęcenia się trudnej, lecz interesującej pracy.

Mówi się, że osoby, których praca to służba, nigdy z niej nie schodzą. Są stale pod telefonem w razie nieprzewidzianego zdarzenia. To samo rozumowanie można zastosować w przypadku detektywa, ponieważ zwykle zlecenia, które wykonuje nie mieszczą się w normowanych godzinach pracy. Przez cały okres wykonywania tego zawodu, jego życie skupia się na pracy, bowiem być prywatnym detektywem to znaczy podjąć się pewnej misji i wywiązywać się z niej.